محمد مخبریان

کارشناس علوم تربیتی   علوم تربیتی  علوم تربیتی

کتاب آموزش تولید محتوای الکترونیکی(نرم‌افزار آموزشی)

Multimedia Production Books

مشخصات کتاب آموزش تولید محتوای الکترونیکی به شرح زیر می‌باشد:

نام کتاب: مبانی نظری و عملی تولید محتوای الکترونیکی(نرم‌افزار آموزشی)

مخاطب کتاب: معلمان مقاطع مختلف تحصیلی- دانشجویان تمام رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان- دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی

قطع کتاب: وزیری

تعداد صفحات: 163

سال چاپ: 1396

انتشارات: حبله رود سمنان

نویسنده: محمد مخبریان

قیمت: 12000 تومان

مباحث مطرح شده در این کتاب:

  1. تبیین مراحل طراحی و تولید محتوای الکترونیکی (نرم‌افزارهای آموزشی)
  2. تشریح ملاک‌ها و معیارهای تولید محتوای الکترونیکی استاندارد
  3. معرفی نرم‌افزارهای کاربردی و مورد نیاز
  4. آموزش روش‌های تولید و ویرایش عناصر محتوای الکترونیکی (عکس، فیلم، صدا و متن)به صورت تصویری
  5. آموزش مراحل نصب نرم‌افزارها به صورت تصویری
  6. آموزش نرم‌افزار تولید محتوای اتوپلی، به صورت تصویری
  7. آموزش انتشار محتوای الکترونیکی تولید شده، بر روی CD و DVD

 

پیشگفتار مولف:

سپاس بی‌کران پروردگار یکتا را که به ما هستي بخشید، به طریق علم و ادب رهنمودمان شد، به هم‌نشینی رهروان دانش و ايمان مفتخرمان كرد و خوشه‌چینی از خرمن حقيقت و معرفت را روزی‌مان ساخت.
تولید محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای متناسب با نیاز معلمان و دانش‌آموزان و استفاده‌ي هوشمندانه از آن‌، یکی از سیاست‌های مندرج در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه‌ي درسی ملی جمهوری اسلامی ایران است که طراحی و تولید آن، در سال‌های اخیر و هم‌زمان با پیشرفت تکنولوژی و اجرای سیاست‌های هوشمندسازی مدارس، مورد توجه مجریان و تکنولوژیست‌های آموزشی قرار گرفته است. امروزه بسیاری از معلمان برای به‌روزرسانی و اثربخش‌تر کردن روش‌ها و فنون تدریس، به تولید محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای روی آورده و بدان علاقه‌مند شده‌اند، اما منبع آموزشی مناسبی را برای یادگیری این دانش در اختیار ندارند، همچنین منابع موجود در این حوزه بسیار اندک است و همان تعداد اندک نیز به‌طور تخصصی برای واحدهای درسی برخی از رشته‌های مقاطع عالی تألیف شده و به‌طور کامل پاسخگوی نیاز معلمان نيست. به همین منظور کتاب حاضر با زباني ساده و متناسب با نیاز معلمان و دانشجویان در هفت فصل به شرح زیر تألیف شده است:
– در فصل اول با اقتباس از آثار و تألیفات صاحب‌نظران و متخصصان روان‌شناسی پرورشی و علوم‌تربیتی، به‌طور مختصر، مفاهیم و تعاریف نظری حوزه‌ی یادگیری و تکنولوژی آموزشی بيان شده است.
– در فصل دوم، ابتدا تعریف، مزایا و عناصر محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای تبيين گرديده، سپس به معرفی اعضای گروه تولید محتوا، مراحل طراحی و تولید، نرم‌افزارهای مورد نیاز و اصول و معیارهای تولید محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای استاندارد پرداخته‌ شده است.
– از فصل سوم تا فصل هفتم، به‌طور جداگانه روش‌ها و نکات تهیه هریک از عناصر محتوای الکترونیکی(فیلم، تصویر، صدا و متن) و آموزش استفاده از ابزارهای تولید و ویرایش این عناصر بيان شده است.
– در فصل هفتم، نحوه‌ی تولید و انتشار محتوای الکترونیکی در نرم‌افزار اتوپلی آموزش داده شده است.
برخورداري از سه ویژگی، این کتاب را از منابع دیگر متمایز می‌کند؛ اول آنکه، مطالب و آموزش‌های طرح شده در این کتاب برای سطوح مختلف (مبتدی تا پیشرفته) قابل بهره‌برداری و استفاده است؛ دوم آنکه، مراحل نصب، فعال‌سازی و استفاده از نرم‌افزارهای معرفی شده در این کتاب به شكل تصویری در دسترس افراد قرار دارد؛ و سوم آنکه، سعی شده در بخش آموزش هر یک از نرم‌افزارها، فقط امکانات کاربردی و مورد نیاز معلمان بيان شود و از آموزش امکانات تخصصی و حرفه‌ای نرم‌افزارها که مورد نیاز آن‌ها نيست، چشم‌پوشی شده است.
این کتاب می‌تواند به عنوان منبع درسی واحدهای «تولید برنامه آموزشی» دوره‌ی کارشناسی تکنولوژی آموزشی، «تولید برنامه‌های رایانه‌ای» دوره‌ی کارشناسی‌ارشد تکنولوژی آموزشی، «كاربرد نرم‌افزار و رایانه» کلیه رشته‌های کارشناسی دانشگاه فرهنگیان و به عنوان منبع اصلی در دوره‌های ضمن‌ خدمت تولید محتوای الکترونیکی معلمان و کارکنان آموزش و پرورش استفاده شود.
در پایان از همه‌ي استادان، معلمان و دانشجویان عزيزي که در مسير تألیف این کتاب از هم‌فکری و ياري بی‌شائبه‌ي آنان بهره برده‌ام و همچنین از آقاي دكتر حسن یعقوبی که زحمت ویرايش این اثر را پذيرفتند، سپاس‌گزاري می‌کنم و مشتاقانه آماده‌ي پذیرش نظرها، انتقادها و پیشنهادهاي سازنده‌ي شما هستم.

برای خرید این کتاب، بر روی لینک زیر کلیک کنید تا به تلگرام مولف متصل شوید.

اتصال به تلگرام مولف، جهت خرید کتاب