محمد مخبریان

کارشناس علوم تربیتی   علوم تربیتی  علوم تربیتی

چگونه مقاله‌نویسی را شروع کنیم؟

Write2

مقاله‌نویسی را باید از کجا شروع کرد؟ یک مقاله‌نویسِ خوب به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟ چگونه مقاله‌نویسی را شروع کنم؟ آیا من هم می‌توانم مقاله‌نویس شوم؟ چگونه می‌توان مقاله‌ای علمی و اصولی نوشت؟ و…

شاید تاکنون بارها این سوالات را در ذهن خود مرور کرده باشید! اما پاسخ مشخصی برای آن نداشته‌اید. در این مطلب قصد داریم نسخه‌ای ساده برای شما بپیچیم، نسخه‌ای که اگر به طور کامل به آن عمل کنید، در نتیجه از شما یک مقاله‌نویس ماهر به عمل خواهد آورد.

مقاله‌نویسی به عقیده‌ی برخی از افراد، کاری دشوار و به عقیده‌ی برخی دیگر، کاری آسان است. اما بنده معتقدم که هیچ کاری راحت نیست. مقاله‌نویسی هم از دشواری‌های خاصِ خودش برخوردار است؛ اما کم کم برایتان آسان می‌شود و خواهید دید که چه لذتی در نوشتن وجود دارد و این نوشتن تا چه حد بر علم و آگاهی شما تاثیرات مثبت و روبه رشدی خواهد داشت. حال برای آن که از دشواری‌هایش عبور کنید، به لذت و اثرات مثبتِ حاصل از نویسندگیِ خود دست یابید و مقاله‌نویس شوید، باید سه گام مهم و اصلی زیر را بردارید:

گام اول: مطالعه‌ی آزاد

اگر می‌خواهید نویسنده‌ای توانا و خوش قلم باشید. باید ابتدا فردی خوش‌خوان باشید. فرقی نمی‌کند که چه چیزی می‌خوانید. مهم آن است که بخوانید و با دقت هم بخوانید. مجلات، کتاب‌ها، روزنامه‌ها و… بهترین منابع برای مطالعه هستند. زمانی که شما مطالعه‌ی خود را افزایش می‌دهید، ناخودآگاه قدرت نویسندگی و بیان خود را تقویت خواهید کرد.

گام دوم: مطالعه‌ی تخصصی

در کنار مطالعاتِ آزاد که در گام اول به آن اشاره کردیم؛ باید مطالعات تخصصی خود را بیشتر کنید. شاید الان در ذهنتان بگوید که منظور از مطالعه‌ی تخصصی چیست؟ در اینجا مطالعه‌ی تخصصی یعنی: اولاً باید کتاب‌ها و مقالات علمی را بیشتر بخوانید. دوماً موضوعاتی را برای مطالعه انتخاب کنید که مورد علاقه یا مورد نیاز شما باشد.

کسی که مقالات و کتاب‌های علمی – تخصصی را مطالعه می‌کند، در وهله‌ی اول، با فرمت(ساختار) نوشته‌های علمی بیشتر آشنا می‌شود و در وهله‌ی دوم، دانشِ موضوعی خود را در حوزه‌ی مورد نظر تقویت می‌کند و به مرور زمان صاحبِ ایده و نظر خواهد شد. همچنین آن شخص به حدی از توانایی می‌رسد که می‌تواند مطالب علمی را به چالش کشیده، از آن‌ها دفاع کرده و یا آن‌ها را رد کند.

Write

گام سوم: دست به قلم شدن

مهم‌ترین بخشی که در راهِ نویسنده شدن و مقاله‌نویسی باید مورد توجه قرار گیرد، «دست به قلم شدن» است. تا زمانی که یک کاغذ مقابل خود نگذارید و دست به قلم نشوید، محال است بتوانید مقاله‌نویس شوید. این کار در ابتدا واقعاً سخت به نظر می‌رسد؛ اما به مرور زمان و در مدت کوتاهی خواهید دید که مهارتِ نویسندگی شما چقدر پیشرفت کرده و تقویت شده است. برای شروع می‌توانید یک برگه بردارید و درباره‌ی موضوعی که علاقه دارید یک یا دو صفحه مطلب بنویسید. سپس برگه را کنار گذاشته و پس از دو یا سه روز به سراغ آن بروید و آن را ویرایش و یا اصلاح کنید. اینبار برگه‌ای دیگر بردارید و باز درباره‌ی موضوعی که به آن علاقه دارید مطلبی بنویسید و پس از گذشت چند روز، آن را ویرایش و اصلاح کنید. اگر این کارها را با موضوعات مختلف و به مدت یک یا دو ماه تمرین کنید و سپس به نوشته‌های خود مراجعه کنید، خواهید دید که چقدر پیشرفت داشته و توانسته‌اید مهارت نویسندگی خود را به میزان قابل توجهی تقویت کنید. پس تا دیر نشده، دست به کار شوید و سه گامِ نام برده در فوق را وارد برنامه‌ی روزانه‌ی خود کنید.

ان شاالله در آینده‌ای نزدیک، درباره‌ی مقاله نویسی مطالب آموزشی دیگری را منتشر خواهم کرد.